ČSSZ navštívil po třech letech parlamentní výbor pro sociální politiku

Seznámit se se současným chodem České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) se dnes přišlo 12 členů Výboru pro sociální politiku Poslanecké snemovny parlamentu ČR. Předchozí takové setkání se uskutečnilo v dubnu 2008, tedy před podzimními parlamentními volbami. „Vnímáme to jako vstupní setkání a budeme rádi za další kontakty,“ uvedl předseda výboru, PhDr. Martin Vacek.

„Velmi vítáme, že se poslanci přišli osobně seznámit s činností této moderní instituce, která 346 miliardami korun naplňuje z více než třetiny státní rozpočet, a doufáme, že se bude informativní spolupráce rozvíjet i v budoucnu,“ řekl ústřední ředitel ČSSZ doc. JUDr. Vilém Kahoun, Ph.D.

Po úvodní prezentaci jednotlivých útvarů ČSSZ se poslanci seznámili například s výrazným snižováním počtu nevyřízených námitek či exekučních agend, které byly v minulosti předmětem kritiky veřejnosti. Při dotazech na postup při možném přidání další agendy představil ústřední ředitel ČSSZ plánovanou reorganizaci úřadu.

Nechyběly informace o rozpracovaných projektech a žádostech ze strukturálních fondů EU. Diskuze byla i o složité agendě kolem osob samostatně výdělečně činných či rozvojovém projektu ČSSZ e-Neschopenka (elektronická neschopenka). Výbor v této souvislosti naznačil nutnost některé lékaře naučit využívat výpočetní techniku. Poslanci se dále například dozvěděli i o půl milionu informativních výpisů, které od roku 2005 putovaly k žadatelům, i o tom, jak se podařilo od roku 2001 úspěšně digitalizovat veškeré údaje o nárokových podkladech pro individuální konta pojištěnců.


 

Mgr. Pavel Gejdoš, tiskový mluvčí ČSSZ, e-mail: pavel.gejdos@cssz.cz